Apel do mieszkańców miasta Lubina
 
To nie jest czas wolny. Dzieci powinny przebywać w domach, najlepiej pod opieką jednego z rodziców. Młodzi ludzie nie powinni w czasie tych dwóch tygodni brać udziału w spotkaniach towarzyskich. Prosimy o ograniczenie kontaktów z innymi, w miarę możliwości nie wychodzenie z domu. Służby apelują o zdrowy rozsądek, zachowanie spokoju i przestrzeganie zaleceń.
Warto również zainteresować się losem osób starszych. Pomóc im w codziennych czynnościach, przynieść zakupy. Prosimy by przez najbliższe dwa tygodnie pozostać w izolacji. To jedyna forma w jakiej społeczeństwo może pomóc w walce z wirusem.
 
Osoby, które chcą skontaktować się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu proszone są o nie przychodzenie do szpitali i przychodni, tylko skorzystanie z teleporady.
 
Gdzie powinny zgłosić się osoby z podejrzeniem koronawirusa?
Trzy warunki, które świadczą o ryzyku zakażenia koronawirusem ustalone zostały przez GIS:
  • w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem lub miałeś kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenia,
  • masz podwyższoną temperaturę,
  • masz kaszel oraz odczuwasz duszności,
W takich przypadkach powinieneś bezzwłocznie zadzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej (sanepidu) odpowiedniego dla regionu zamieszkania. Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Lubinie – numer alarmowy (601 158 632).
Konsultant udzieli nam wszystkich informacji na temat kolejnych kroków, jakie należy podjąć. Następnie należy bezpośrednio zgłosić się na oddziały zakaźne szpitali wyznaczonych przez Ministerstwo Zdrowia. Przypominamy, że osoby z podejrzeniem koronawirusa nie powinny zgłaszać się do przychodni lub na Szpitalne Oddziały Ratunkowe.
 
Masz objawy grypy, ale nie spełniasz warunków GIS w sprawie zakażenia koronawirusem? "Zostań w domu"
Co w przypadku pacjentów, którzy mają objawy sugerujące zakażenie, ale nie były w kraju, w którym występuje koronawirus i nie miały kontaktu z osobą zakażoną? W takich sytuacjach należy stosować podstawowe zasady ochrony: częste mycie rąk i zakrywanie się podczas kichania lub kasłania. Należy też pozostać w domu do czasu powrotu do zdrowia. "Zwróć uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu, często wietrz pomieszczenia, w których przebywasz. W razie pytań można skontaktować się z działającą całodobowo infolinią NFZ: 800 190 590.

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Apel do mieszkańców miasta Lubina.
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Lubinie
Informację opublikował:Tomasz Przyszlak
Data publikacji:13.03.2020 10:28
Wytworzył lub odpowiada za treść:
Data na dokumencie:Brak
Informację aktualizował:Tomasz Przyszlak
Data aktualizacji:13.03.2020 10:28